Biel we wnętrzach
Biel - nie ma chyba innego koloru, który jest tak popularny, a jednocześnie odnajdzie się praktycznie w każdym pomieszczeniu i każdej aranżacji.
04
kwi

Jedno z pierwszych pytań, jakie zadaję swoim studentom na zajęciach brzmi: „Kto lubi białe wnętrza mieszkalne”? Natychmiast pojawia się las rąk. To pytanie służy więc temu, aby uświadomić uczestnikom spotkania, że biel zdominowała nasze wnętrza.

Ale czy wiemy dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, choć na pierwszy rzut oka nieoczywista. Moim zdaniem chcemy odmiany po zbyt kolorowych i intensywnych odcieniach we wnętrzach mieszkalnych, jakie królowały w latach 90-tych i na początku XXI wieku. Wtedy przede wszystkim przeważał kolor żółty na ścianach, a brąz w różnych odcieniach na meblach. Biel daje oddech i uspokojenie – powiększa, rozjaśnia i uwydatnia detale aranżacji pomieszczenia.projekt: Magdalena Dudek

projekt i zdjęcie: Beata Dębska-Mulawa
Powszechnie uważa się, że wnętrza w bieli nawiązują do stylu skandynawskiego. Warto jednak wiedzieć, że ta stylistyka ma źródła także w minimalizmie, belle epoque, klasycyzmie, a nawet w stylu Ludwika XVI.projekt i realizacja: Justyna Krala

projekt: Maria Podobińska

Minimalizm – uspokaja…   
projekt i zdjęcie: Izabela KrężelBelle epoque – daje przytulność…
projekt: Maria Podobia styl skandynawski – prostotę i surowość.


Zwróćmy też uwagę na to, że biel nigdy nie ma jednego odcienia - wpada w szarość, beż, krem, a nawet w kolor różowy. Wszystko zależy od pory dnia i intensywności oświetlenia:projekt: Maria PodobińskaDo bieli dodajemy szczyptę szarości, czerni, ewentualnie jeden lub dwa kolory:projekt: Maria PodobińskaJasne wnętrza mieszkalne mają bardzo ważną zaletę: nie powodują uczucia niechęci przy źle dobranych kolorach, a co istotne -  biel we wnętrzu jest łatwa do zaprojektowania nawet dla amatora.

Biel w połączeniu z intrygującymi dodatkami, fakturami i detalami,które stanowią o jakości i ocieplają wnętrze, może wyglądać naprawdę inspirująco: „Chciałam żeby w domu było jasno i żeby było czuć przestrzeń, dlatego też zdecydowałam się na białą -przecieraną szarością podłogę - a nie łatwo było ją znaleźć , białe ściany i schody, które również zostały pomalowane na biało -to była baza do wprowadzania szarości.  Chciałam żeby dom był spójny kolorystycznie, stonowany  i przytulny” – mówi projektantka wnętrz Beata Dębska - Mulawaprojekt i zdjęcia: Beata Dębska-MulawaA jakie są Wasze pomysły na biel we wnętrzu? Podzielcie się z nami w komentarzach!Projektantka po przejściach.

Monika Mroczkowska – Białasik.

monika.mroczkowska.b@gmail.com


Monika Mroczkowska-Białasik

Absolwentka krakowskiej ASP.
Wykładowca w Krakowskich Szkołach Artystycznych ( Szkoła Wnętrz i Przestrzeni i Szkoła Kreatywnej Fotografii )
Od 20 lat zajmuje się projektowaniem wnętrz i fotografią.
Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!Rozwiń stopkę