Idą mrozy – sprawdź jakich obowiązków musi dopełnić właściciel nieruchomości zimą

Zima zbliża się wielkimi krokami, a większość z nas marzy tylko o tym, aby na czas mrozów zaszyć się w cieple domowego ogniska. Kiedy za oknem pada śnieg na właścicielach nieruchomości ciążą dodatkowe obowiązki.
Idą mrozy – sprawdź jakich obowiązków musi dopełnić właściciel nieruchomości zimą
11
sty

Sprawdź jakie czynności musisz wykonać na terenie swojej posesji w trakcie zimy i jakie konsekwencje prawne mogą Ci grozić za ich niedopełnienie.


Odśnieżenie chodnika


Każdy właściciel nieruchomości musi dbać o porządek oraz stan techniczny swojego budynku. Głównym obowiązkiem zarządcy nieruchomości w trakcie zimy jest uprzątnięcie chodników, które przylegają bezpośrednio do jego posesji. Obowiązek ten wynika z ustawyz 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Mowa tu o wszystkich czynnościach związanych z odgarnięciem śniegu, lodu, błota, a także wszelkich innych zanieczyszczeń tak, aby umożliwić swobodny ruch pieszym. W jakich przypadkach właściciel może być zwolniony z obowiązku sprzątania chodnika? Po pierwsze, jest to sytuacja, w której chodnik przebiegający wzdłuż nieruchomości nie przylega bezpośrednio do niej, a jest odgraniczony pasami zieleni, które stanowią własność właściciela drogi. W tym wypadku za utrzymanie czystości chodnika odpowiedzialna jest gmina. Drugi przypadek, w którym obowiązek ten nas nie dotyczy to płatny postój pojazdów. Jeśli jest on dopuszczony na odcinku chodnika, nie jesteśmy zobowiązani do dbania o jego czystość.


Strącenie sopli


Następny zimowy obowiązek wynika z ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku.
W artykule 61 czytamy, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany zapewnić bezpieczne użytkowanie nieruchomości. Mowa tu przede wszystkim o czynnikach zewnętrznych, mogących spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, czy też uszkodzenie mienia. W artykuł ten wpisuje się obowiązek usunięcia sopli, śniegu, czy brył lodu, zalegających na elewacji budynku. Kwestię tę powinny mieć na uwadze przede wszystkim osoby zarządzające wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Wypadki, spowodowane nieuprzątnięciem sopli, lodu, czy śniegu mogą być bowiem bardzo kosztowne.